Kaip apskaičiuoti KMI
Dažnai girdime kalbant apie šiais laikais visuomenėje susiformavusį požiūrį į sveiką organizmą ir normalų kūno svorį. Vis galvojame apie poreikį atsisakyti poros ar net keliasdešimties papildomų kilogramų. Užtenka tik žvilgtelėti į veidrodį ir organizmą pradedame atakuoti įvairiausiomis dietomis ar fiziniais pratimais. Dažniausiai nė nesusimąstome nei apie sveikatą, nei apie tai, ar mūsų svoris yra normalus, o gal dietų laikytis mums visai nereikia. Taigi, nepaliaujamai galvojant apie kūno svorį, įvairias dietas, išsiugdomas neadekvatus savo kūno svorio vertinimas, sutrinka mitybos įpročiai, nuolat valgoma per mažai arba per daug. Taip įsisukame į užburtą ratą – valgome per daug, vėliau laikomės dietos, ir vėl valgome, o mūsų svoris vis „šokinėja“ ir nepaliaujamai auga.
Siekiant išlaikyti normalų, nuolatos nekintantį kūno svorį, pirmiausia turėtume mokėti jį apskaičiuoti. Į pagalbą dietologai pataria pasitelkti kūno masės indekso (KMI) skaičiuoklę. KMI skaičiuoklė padės nustatyti, ar mūsų svoris yra normalus, parodys, jei esame per liesi, ar turime antsvorio, o gal esame nutukę.
KMI skaičiuojamas matuojant žmogaus svorį bei ūgį. KMI apskaičiuojamas pagal formulę:
KMI = svoris (kg) padalintas iš ūgio (m) kvadratu.
Jeigu KMI nesiekia 18,5 balų, moteris ar vyras turėtų susirūpinti per mažu savo kūno svoriu. Esant per mažam svoriui, padidėja rizika susirgti įvairiomis ligomis. Vis dažniau merginoms, rečiau vyrams diagnozuojamos tokios sunkios ligos kaip anoreksija ar bulimija. Esant nepilnavertei mitybai organizmas negauna pakankamai maistinių medžiagų - baltymų, angliavandenių, riebalų, įvairių vitaminų ir mineralų. Dėl šios priežasties energijos apykaitai reikalingas medžiagas organizmas priverstas gauti iš raumenų ir riebalų masės, o tai išsekina organizmą.
Jeigu KMI yra 18.5 – 25 balai, kūno svoris laikomas normaliu ir jam nereikalingas joks gydymas. Siekiant išlaikyti tokį kūno svorį, patariama sveikai maitintis ir būti fiziškai aktyviam.
Turintiems antsvorį priskiriami vyrai ir moterys, kurių KMI svyruoja tarp 25 ir 30 balų. Šiems žmonėms rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis didėja, jau reikėtų susirūpinti savo svoriu, pakeisti kai kuriuos mitybos įpročius, daugiau judėti.
žmonės, kurių KMI perkopia 30 balų, jau yra laikomi nutukusiais. Jie labai rizikuoja susirgti širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis. Tokių žmonių svorio mažinimui rekomenduojama vartoti vaistus.
Medicininė praktika rodo, kad dažnai asmenims, kurių KMI yra aukštesnis negu 35 balai, ypač padidėja kraujospūdis, todėl yra ženkliai didesnė rizika, kad išsivystys širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijos. Smarkiai nutukusiems vyrams ir moterims dažniau diagnozuojamas cukrinis diabetas, tulžies pūslės akmenligė, kraujagyslių ligos, padidėja insulto bei infarkto tikimybė. Jie turėtų keisti neteisingus savo mitybos įpročius ir pradėti aktyviai sportuoti. Gydymas vaistais gali padėti sumažinti antsvorį.
Mitybos įpročių keitimas – ilgalaikis procesas, neišsiugdomas per kelias dienas ar savaites. Keisti mitybos įpročius ar pradėti sportuoti reikėtų labai pamažu - iš lėto pripratinti organizmą prie didėjančio fizinio krūvio ir liesesnio maisto. Tik nuoseklumas ir sistemingumas padeda pasiekti norimų rezultatų.
Nereikėtų pamiršti, kad žmogaus kūno svoris priklauso ne tik nuo mūsų norų, bet ir nuo kitų faktorių, todėl KMI skaičiuoklė – tik orientacinis instrumentas, nurodantis, ar jau atėjo laikas susirūpinti kūno svoriu.
Medikai primena, kad KMI nėra tikslus, jeigu žmogaus fizinis pasirengimas yra didesnis nei vidutinis. Šių žmonių KMI gali būti aukštesnis, nei normalus, kadangi jų raumenų, kurie sveria daugiau nei riebalai, masė yra didesnė, pvz. sportininkų. Juo labiau KMI nereikėtų vadovautis nėščiosioms.
ilankyti pas specialistus, kurie įvertins antsvorio, nutukimo paveldimumo ar kitus faktorius, patars, kaip pakeisti mitybos įpročius, rekomenduos tinkančius fizinius pratimus arba gydymui skirs efektyvius, klinikiniais tyrimais patvirtintus vaistus.
Dar svarbesnis širdies ir kraujagyslių ligų rizikos rodiklis yra pilvo apimtis. Vyrams rekomenduojama mažiau negu 102 cm, moterims – mažiau nei 88 cm. Jeigu jūsų pilvo apimtis didesnė nei nurodyta, apie pagalbos priemonių kompleksą reikėtų pasitarti su gydytoju.
Komentarai