Pradžia » Kita » Kaip pasirinkti siūlus, norint pradėti megzti

Kaip pasirinkti siūlus, norint pradėti megzti

Nusprendėte išmokti megzti virbalais. Nuo ko pradėti? Ką pirmiausia reikėtų megzti: kojines, kepuraitę, o gal iš karto imtis megztinio? Kokiu raštu, iš kokių siūlų, kokio fasono? Jei patiks megzti, iškils dar daugiau klausimų. Tačiau pirmiausia naujam įdomiam darbui reikės siūlų. Nuo jų viskas ir prasideda.


Virbalais dažniausiai mezgama iš vilnonių, rečiau — iš medvilninių siūlų. Vilnų, iš kurių verpiami siūlai, yra daug rūšių. Geriausios tos rūšys, kurių pluoštas blizgantis, švelnus, ilgas ir elastingas. Joms priskiriama mums žinomos Angoros, merinosų, kupranugarių vilnos, mohera.

Angoros vilna — tai minkšti, lengvi Angoros triušių pūkai. Paprastai iš vienų pūkų nemezgama, jie suverpiami kartu su vilnoniais, medvilniniais arba šilkiniais siūlais.

Merinosų vilna — plonos, purios merinosų avių vilnos. Vienos geriausių rūšių laikomos Australijos merinosų vilnos.


Kupranugarių vilna būna minkšta arba šiurkšti — tai priklauso nuo kupranugario amžiaus. Natūrali vilnų spalva — nuo šviesiai iki tamsiai rudos — gana graži, todėl siūlų galima ir nedažyti.


Mohera — Ispanijoje, Manojoje Azijoje, Pietų Afrikoje ir Amerikoje auginamų Angoros
ožkų vilna.


Kaip išsirinkti siūlus. Siūlai dažniausiai parduodami suvyti į kamuolius arba sruogas. Reikia skirti sąvokas: kamuolys, sruoga, posmas.

Kamuolys — tai į rutulį susukti siūlai.
Sruoga — ant ko nors, pavyzdžiui, kėdės atlošo suvyti siūlai.
Posmas — sruogos dalis.


Pirkdamos vilnonius siūlus, ypač atkreipkite dėmesį į jų sukrumą, elastingumą, lygumą ir spalvos patvarumą. Labai sukriai susukti siūlai netinka megzti virbalais. Iš jų geriau nerti vąšeliu. Iš tokių siūlų virbalais numegztas mezginys būna ne tik standus, bet kartais ir persimetęs. Veltui mėgintumėte jį ištiesinti lygindamos karštu lygintuvu per drėgną medžiagą — išdžiūvęs mezginys po kurio laiko vėl persimes.


Elastingumas — tai siūlo savybė atgauti pirmykštę formą po to, kai jis nebetempiamas. Siūlo elastingumas ir stiprumas neatskiriami, todėl, tikrindamos, ar siūlas elastingas, kartu nustatysite, ar jis stiprus. Jeigu tempiamas siūlas rankose spyruokliuoja ir atleistas tuojau pat tampa tokio ilgio, kaip buvęs, vadinasi, jis stiprus, iš jo numegzti drabužiai nesideformuos. Jei vos šiek tiek patemptas siūlas trūksta, jį geriau sudėkite su stipresniu siūlu ir tik tada megzkite, nes iš tokių verpalų numegztas drabužis bus nepatvarus.


Ar siūlas lygus, galima nustatyti iš akies: pasižiūrėkite, ar nėra sustorėjusių arba suplonėjusių vietų. Žinokite, kad mezgant iš nelygių siūlų sunku pasirinkti raštą, nes tinka tik toks, kurio paviršius reljefiškas (pumpurėlių ir duobelių, iškilusių ir įdubusių juostų ar pan. derinys). Nevertėtų iš tokių siūlų megzti lygiu ar ažūriniu raštu kojinių, nes, kad ir kiek besistengtumėt, mezginys bus negražus. O pridėjus kitos spalvos — kontrastinį ar panašaus atspalvio (nors ir nelygų) siūlą, tai ir kojinės mezgimas atrodys lygus.


Spalvos patvarumą ypač svarbu patikrinti, jei nutarėte megzti spalvotą raštą arba kontrastingų spalvų juostas. Siūlo galą suvilgykite vandeniu, įvyniokite į baltą audinį ir prispauskite karštu lygintuvu. Jei ant audinio neliks spalvotų dėmių, vadinasi, siūlai gerai nudažyti. Na, o jeigu dėmių yra? Tada atsisakykite sumanyto varianto arba pamėginkite spalvą sustiprinti. Sruogas išskalbkite muilo putose, gerai išskalaukite ir šlapias sudėkite į šiltą vandenį su acto esencija (1 šaukštas acto esencijos į 1l vandens). Siame skiedinyje 20—25 minutes pavirinkite siūlus (sruogos turi laisvai plaukioti) ant lengvos ugnies visą laiką maišydamos. Po to sruogas dar kartą išskalbkite ir išskalaukite. Jeigu ir po to siūlai blunka, vadinasi, jie nudažyti blogos kokybės dažais. Tokiu atveju aišku, kad su kitais siūlais jų maišyti neverta, geriau megzkite vienos spalvos mezginį.


Balsavimas

Žiūrėta: 5994   |   Balsų: 3   |   Vidurkis:   5
Įvertink: 12345


Komentarai

Kolkas komentarų nėra. Būk pirmas!

Tavo komentaras:
Vardas*:
Komentaras*:
(jei negalite perskaityti apsaugos kodo, tiesiog atnaujinkite puslapį F5 pagalba)
Apsaugos kodas*:
* - privalomi laukai !


Draugai
Zaidimai2.lt,
Zaidimai88.lt,
Nemokami-zaidimai.lt 
flash žaidimai internete.
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai