Kaip tampama albinosais
Zigmo Stankaus knyga „Kaip tampama Albinosais” dažnai pavadinama kitos epochos „Dievų mišku“. Kitas laikas ir vieta, riebesni keiksmažodžiai, tačiau ne mažesnis absurdas ir beviltiškumas. Tokia pat ironija persmelkti iki skausmo rimti dalykai – vienintelė atsvara visuotinam žiaurumui. 1991 m. per 2 mėnesius parašyta atsiminimų knygą „Kaip tampama albinosais“. Su rėmėjų pagalba išleista 7000 egzempliorių tiražu. Knyga susilaukė milžiniško pasisekimo. Detaliuose ir lakoniškuose Zigmo Stankaus – žmogaus, dalyvavusio Afganistano „išvadavime“ 9-ojo dešimtmečio pradžioje – atsiminimuose natūraliai ir be pagražinimų piešiamas žmogaus virsmas robotu-žudiku bei kokčiai komiški kariuomenės kuriozai. Piešiama taip, kad po truputį atbunka net skaitytojas...
1993 metais pasirodęs pirmosios lietuviškos knygos apie Afganistaną leidimas sukėlė nemažai diskusijų ir pelnė daugybę simpatijų tarp stiprių nervų skaitytojų – knyga buvo išgraibstyta, o interneto forumuose mirgėjo prašymai išleisti daugiau jos egzempliorių. Šiais metais knyga buvo papildyta ir išleista antrąjį kartą. „Kaip tampama Albinosais” buvo pirmoji lietuviška knyga pristatyta internete, o ne tradiciniame knygos pristatyme.
Šiektiek apie knygą
Zigmo Stankaus knyga „Kaip tampama albinosais“ tikrai nėra skirta tokiems analfabetams, kaip galima būtų pagalvoti perskaičius atsiliepimus ant knygos nugarėlės. Jeigu reikėtų keliais žodžiais ją apibūdinti, tai būtų galima teigti, kad tai – paprasto autoriaus paprasta knyga paprastiems žmonėms.
Knygos siužetą taip pat galima nupasakoti labai paprastai: 19 metų jaunuolis – pats knygos autorius – devintojo dešimtmečio pradžioje paimamas į okupacinę sovietų armiją ir išsiunčiamas į Afganistaną su kitais tokiais pačiais, kaip jis, padėti „išvaduoti“ kraštą. O ten jau laukia visa tai, kas priklauso: alinančios pratybos, vyresniųjų klausymas, amžinas laukimas, badavimai, apkasų kasimas, naktiniai budėjimai, prisitaikymas prie nepažįstamo klimato, nuolatinis pavojus šturmuojant gyvenvietes, draugystės ir jaunesniųjų kareivių engimas, kol sueis terminas ir visi bus paleisti namo.
"Mes nesuprasime pūvančios visuomenės, jie - mūsų <...> Blaškysimės nerasdami vietos, daugelis iš ten grįžusių prasigers, kiti sugniuš ir prisitaikys prie visų. Nuskęsime tūkstančius kartų didesnėje viskam abejingoje minioje, taip ir neįrodę savo tiesos. O visuomenė žiūrės į mus kaip į albinosus, tarytum jie buvo teisūs iš pat pradžių." Ištrauka iš knygos.
Ar vertą šią knygą skaityti? Vienareikšmiai atsakyti sunku, nes ją perskaitęs labai gerai suvoki, tarkim, S. Kingo "siaubiakų" reliatyvumą ir "popsiškumą", kurie, kaip bebūtų keista, labiau įlenda į smegenis nei paprasčiausiai surašyti faktai, kad dviratininko šypsena pasirodė įtartina, todėl jis buvo nuvestas į pakelę ir sušaudytas; kita vertus - žiaurumo dozės gali pasirodyti gerokai per didelės.
Kaip tampama albinosais knygos kaina yra 29,99 Lt. Knygą galima taip pat parsisiųsti internetu Spausti čia
Anot leidyklos vadovo Mindaugo Mizaro, patalpinti kūrinį internete leidėjus įkvėpė ir žinomo brazilų rašytojo Paulo Coelho pavyzdys. Jis – vienas nemokamo kūrinių platinimo internetu entuziastų. P.Coelho, supratęs, kad yra beviltiška kovoti su piratavimu ir netgi įžvelgdamas tame naudos, pats pradėjo kurti blogą „Pirate Coelho“, kuriame patalpino nuorodas į visas vietas, iš kur galima parsisiųsti jo kūrybą.
Tavo knyga „Kaip tampama albinosais“ sulaukė milžiniško populiarumo prieš 15 metų, kai iš Lietuvos išriedėjo paskutiniai sovietų tankai. Daug kas (taip pat ir aš) ieškojo šios knygos bibliotekose, todėl pradžiugo, kai leidykla „Colibris“ ėmėsi sumanymo knygą perleisti. Kaip tai nutiko? Kodėl nusprendėte perleisti šią knygą?
Kiekvienais metais sulaukdavau po keleto pasiūlymų dėl knygos perleidimo ar vertimo į kitas kalbas, bet visi būdavo nekonkretūs - tarytum aš turėčiau jaustis dar ir dėkingas už pasiūlymą, ir kalbos apie honorarą būdavo miglotos. Dabar protingi jauni vyrai davė konkretų pasiūlymą, o aš nesu dar toks senas ir kvailas, kad atsisakyčiau
Komentarai